בעיות התנהגות אצל כלבים וחתולים

הכלב והחתול הפכו להיות חלק בלתי נפרד מבני המשפחה. גם הם, כמו ילדינו, סובלים מאורח חיינו המודרני, המונע מאתנו

לעתים להעניק להם את מלוא תשומת הלב הראויה. הדבר מוביל לעתים להופעתן של בעיות התנהגות קשות הפוגמות הן באיכות החיים של חיית המחמד והן באיכות החיים שלנו. לעיתים עד כדי רצון להיפרד מבן הלוויה, בשל התנהגותו ה"נלוזה".

אין הדברים צריכים להגיע לידי כך ! לרפואה הוטרינרית יש פתרון וברוב המקרים התוצאות טובות !

במאמר זה אציג בפניכם מספר בעיות התנהגותיות וכיצד לאתר אותן.

חרדות ופוביות חרדה – הינה פחד מפני הצפוי בעתיד. הסיבות להופעת חרדה: תורשה – העכבר יודע שהוא צריך לפחד מהחתול, עוד לפני שפגש חתול. חוויות ואירועים שהתרחשו בשלב מוקדם מאוד בחייו של בעל החיים. תחושה של חוסר שליטה וחוסר יכולת לצפות את המתרחש בסביבה. חרדה יכולה להיות התנהגות נורמאלית באם הביטוי הינו קצר טווח ( לדוג' – אם הכלב פוחד כל זמן שהוא נמצא על שולחן הבדיקה, אך מתנהג נורמאלי כשהוא בחדר הבדיקה עצמו).

הבעיה מתעוררת, כשההתנהגות החרדתית מתמשכת. כלבים חרדים ניתן לזהות עפ"י "שפת הגוף" שלהם: הכלב חסר מנוחה, נמצא בתנועה מתמדת, עיניו מרצדות, הוא מטיל צואה ושתן לעיתים באופן לא רצוני, מפהק לעיתים קרובות וחסר שקט. גם בחתולים נראה מגוון התנהגויות המצביעות על חרדה: הלחתה, ליקוק תדיר של כפות הרגליים, "מתיחת" האוזניים אחורה, קשקוש מתוח בזנב, יללות קולניות, שינויים בהרגלי סימון הטריטוריה ובהרגלי האכילה וכו'. ההתנהגות החרדתית יכולה להיות כללית, או בתגובה לגירויים שונים כדוגמא: רעמים, רעשים, כלי אוכל וכו'. על מנת להבין את דפוס התנהגות הכלב, ניתן להביא למרפאה צילום וידיאו המציג התנהגות הכלב בבית.

התנהגות הרסנית מגיעים הביתה ושומו שמיים? הבית הרוס, שבור , חפירות בגינה, שתילים נעקרו ממקומם. גם כאן חשוב להגיע למרפאה מצויידים בסרטון של הכלב בפעולה.

אגרסיביות התנהגות אגרסיבית הבאה לידי ביטוי בסימני "אזהרה" (נהימה לדוג') ולאחר מכן "תקיפה". חשוב לשים לב לאיום וע"י כך להימנע מהתגובה הלא נעימה (נשיכה, תקיפה). התנהגות אגרסיבית חוזרת ונשנית הינה בעיה התנהגותית. גורמים אפשריים להתנהגות שכזו כוללים: חרדה. במקרה זה ניתן לטפל בבעיה באמצעות בטיפול המשלב טיפול תרופתי בנוסף לחינוך למשמעת בסיסית. כאב - העשוי להגביר חרדה ואגרסיביות. על מנת לאתר גורמי כאב יש לבצע בדיקה מקיפה של הכלב/חתול במרפאה. חרדת נטישה המדובר בהתנהגות בלתי רצויה המופיעה רק בהעדר הבעלים. הדבר בא לידי ביטוי בקולניות מוגברת, התנהגות הרסנית. ואילו בעת שהבעלים נמצא בסביבה, הכלב ייצמד לבעלים בכל שלב.

התנהגות כפייתית התנהגות שחוזרת על עצמה שוב ושוב ללא הפסקה מבוקר עד ערב. די בלהתבונן בכלב כדי להתעייף. הרודף רודף בלא הפסקה אחרי צל, אור, ובעיקר אחרי זנבו. הופך ללוכד זבובים כפייתי. הכלב עשוי להתרוצץ לאורך גדר הלוך ושוב, להתרוצץ סביב ציר מרכזי. יעסוק בצורה אינטנסיבית בליקוק, אכילה עצמית , ליקוק עצמים ואכילת עצמים רבים שאינם מזון ועוד. הטיפול תרופתי במקרים אלו עוזר ב 50% מהמקרים.

בעיות התנהגות בכלבים וחתולים קשישים אם כלבכם סובל מאחד מהסימנים הבאים עליכם להגיע עימו בהקדם למרפאה. חוסר התמצאות בסביבה הקרובה והמוכרת. חוסר תקשורת עם הסביבה .עם הבעלים או עם כלבים אחרים. שינויים באופי מעגל השינה \ערות (היום הופך ללילה הלילה ליום). הטלת שתן וצואה ללא שליטה. שינוי ברמת הפעילות. חרדות.

או קיי. זיהינו. אז מה עכשיו ? צלמו את הכלב בביתו. על מנת שניתן יהיה לבחון את התנהגותו ב"סביבה המוכרת". קחו בחשבון כי על מנת לבצע אבחון התנהגותי, אנו זקוקים לזמן. ברוב המקרים ניתן לפתור את הבעיה ההתנהגותית, אך לא לשכוח - אין המדובר בשינוי המופיע תוך פרק זמן קצר. במרפאה תבנה תוכנית טיפול הכוללת טיפול תרופתי וטיפול התנהגותי.


  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

מרפאה וטרינרית m84

  • Facebook Social Icon
דוקטור שלומית פרנס וטרינרית