החורף בא


החורף בא – אז מה נשתנה ?

לקראת החורף הבא עלינו לטובה, אנו נערכים בהתאם – בודקים את המרזבים, את הניקוזים. ומארגנים את מלתחת הבגדים. ומה באשר לחברנו על ארבע ? בחורף הם עלולים להיות להיות חשופים לפגעי מזג האויר. בהעדר הכנה מתאימה, הם עלולים לסבול מהיפותרמיה (ירידה בחום הגוף), כוויות קור, התקפי חרדות בתגובה לברקים ורעמים ומהתעוררות בעיות רפואיות – דלקות פרקים, שפעת ועוד.

השאלות שאני נשאלת לעיתים קרובות:

1. בחוץ או בבית ? רצוי כמובן להכניס את חיות המחמד לתוך הבית ואם אפשר - גם לצרפם לשמיכת הפוך החמימה. הדבר חשוב שבעתיים במקרה של גורים צעירים וחיות מבוגרות. הללו לא מסוגלים לווסת את חום גופם בצורה מושלמת בשל הבדלים בקצב חילוף החומרים ובאיכות שכבת השומן העורית והפרווה. אם אין לכם אפשרות להכניס את החיה הביתה – ארגנו להם מלונה מוגנת, חמימה ונעימה בגודל המתאים. רצוי שהמלונה תהיה מורמת מעט מהאדמה. הרמה זו של המלונה תאפשר יצירת בידוד מהטפמ. הנמוכה של הקרקע. אם הם ברי מזל ובתוך הבית, אך לא מורשים להצטרף למיטות – דאגו להם למקום מרבץ יבש, מרופד ונוח – מזרון או שמיכה, שיצרו שכבת בידוד מהרצפה הקרה.

2. בגדים חמים –צורך או אופנה מיותרת ? רב חיות המחמד שלנו "מצוידות" בפרווה מגנה. חשוב לשמור על פרווה יבשה ובריאה. הדבר נעשה באמצעות תזונה נכונה וטיפוח. לפרווה רטובה יכולת בידוד פחות טובה. יש להקפיד על ניגוב הפרווה הרטובה עם החזרה מהטיול הביתה. ו"סוף מעשה במחשבה תחילה" – ארגנו מבעוד מועד מגבת לייבוש רגלי הכלב, כשהוא חוזר מטיול ביום גשום ורגליו ופרוותו רטובים. אבל, לא תמיד הפרווה מספקת הגנה מושלמת. הבעיה מתעוררת במקרים של גורים, כלבים מגזע קטן,אצלם שטח הפנים גדול יחסית למשקל גופם ובמקרים של כלבים וחתולים עם פרווה קצרה. במקרים אלו רצוי להלבישם בסוודר או מעיל מבודדים, מותאמים למידות גופם, כדי לאפשר נוחות כמה שיותר גדולה. יש לדאוג שהמעילים יישארו יבשים. בהרי ירושלים והצפון, בהם צפויים לרדת שלגים - כדאי לחשוב גם על הגנת כפות הרגליים מפני כוויות קור. לפני שנכנסים להרפתקה של רכישת מגפים מעוצבות , יש לבדוק את נכונות הכלב לקבל זאת. ניתן לעשות זאת באמצעות מדידת גרביים מונעות החלקה של הילדים..

3. מה לגבי פעילות גופנית – ותזונה ? בחורף, גם אנו מתלהבים פחות לצאת עם הכלב לטיולים. והטיולים הופכים לקצרים יותר. הדבר מעורר כמה "אתגרים": א. עודפי אנרגיה – הכלב צריך להוציא איכשהו את עודפי האנרגיה ולא על הנעלים החדשות. אחת הדרכים המומלצות – לשחק איתו יותר בבית. ב. מציאת פתרון לכלבים הקטנים, אותם לא רוצים לחשוף לקור בחוץ. אפשר לארגן פינה בבית ולהניח בה משטח סופג, העשוי מחומר דומה לחיתולים החד פעמיים או אפילו לארגן להם ארגז חול, בדומה לארגז החול של החתולים, שם יוכלו לעשות את צרכיהם. להבדיל מחתולים, עם הכלבים יש להתאזר בסבלנות בעת ההדרכה לעשיית הצרכים בארגז. ויש לחזור עמם על התרגול, עד להפנמת התהליך. 4. אוכל – האם לשנות את התפריט? להגדיל את כמות האוכל? בחורף, רמת הפעילות הגופנית פוחתת, דבר העלול להוביל להשמנה. לכן לא כדאי להגדיל את כמות המזון היומית. חשוב להתאים את כמות הקלוריות היומית הניתנת בתזונה לרמת הפעילות של הכלב. חשוב מאוד לשים דגש על: א. איכות המזון.- מומלץ להאכיל את ידידנו במזון יבשאיכותי, המכיל את כל הרכיבים החיוניים, המתאימים לגיל, גזע ומצבו הבריאותי של חברינו. ב. מים - חשוב להקפיד על אספקה סדירה של מים טריים ואיכותיים ולמנוע התייבשות. בשל הירידה בטמפ. הסביבתית, אנחנו וחברינו על ארבע חשים פחות בצמא ועשויים להפחית את כמויות המים ששותים. גם היובש והמזגנים עלולים לגרום לאיבוד מואץ של נוזלים במצבים קשים - מיעוט נוזלים עלול להוביל להתייבשות שתגביר את רגישות הגוף לפגיעות קור.

5. תספורת- כן או לא ? באם אתם סובלים מהשערות הנושרות ברחבי הבית, אפשר לספר את הכלב, אך רצוי להימנע מתספורת קצרה, כיוון שלפרווה תפקיד חשבו בבידוד וחימום גוף החיה. שימו לב כי בחורף פרוותם הופכת סמיכה ועבותה יותר. לכלבים בעלי פרווה ארוכה, מומלצת תספורת בהן מגלחים את הפרווה בכפות הרגליים. זאת כדי למנוע הרטבה של הפרווה. ומה עם רחצה ? מומלץ לקלח רק בשעת הצורך. לאחר המקלחת, יש לדאוג לייבוש מלא של הפרווה. חשוב להקפיד על הברשה הפרווה, כדי למנוע היווצרות קשרים, הפוגמים ביכולת הבידוד של הפרווה.

6. טיפול מונע לטפילים – פרעושים, קרציות, תולעים. החורף הישראלי אומנם מעט במעט את קצב התרבותם של הטפילים, אך לצערנו, הם לא נעלמים. לעיתים, גם בימים הקרים והגשומים ביותר אנו רואים כלבים וחתולים עמוסי פרעושים ולעיתים גם קרציות. לכן – חשוב להקפיד על שגרת טיפולים מונעים סדירה ורציפה. ספירוצרקה לופי, או בשמה העממי – "תולעת הפארק", שהינה מהגרת חדשה "יחסית" ארצה. (זוהתה לראשונה בארץ בשנות השמונים). בתחילה, ההמלצה היתה לתת טיפול מונע רק בחודשים החמים. בשנים האחרונות, אנו רואים הדבקה של כלבים גם בחודשים הקרים. לכן, גם במקרה זה יש לשמור על שגרת טיפולים מונעים סדירים.

7. האם ישנם חיסונים עונתיים מומלצים ? כמונו, גם חיות המחמד שלנו, עלולות להיות חשופות לבעיות רפואיות כמו דלקת פרקים ומחלות דרכי הנשימה, הנגרמות ע"י נגיפים וחיידקים שונים וכוללות – שעלת המכלאות, parainfluenza (הדומה לשפעת) ועוד. סימני המחלה יכולים לנוע בין מחלה קלה לבין מחלה קשה עד קטלנית. כנגד רב גורמי מחלות אלו קיימים בשוק חיסונים. מומלץ להקפיד על שגרת חיסונים סדירה, על מנת לסייע בהתמודדות החיה כנגד גורמי המחלה.

8. ומה באשר לחרדה ? מבין ידידנו, יש המגיבים בחדרה לתופעות הנלוות לחורף כמו סופות ברקים ורעמים. באם עוצמת החרדה קשה, ניתן לטפל תרופתית בתופעה. ומה באשר לחתולים ? את חתולינו היוצאים לבדם לסיורים בסביבה, מומלץ לצייד בקולר זוהר, שיאפשר להבחין בו, בעת שהלילה מתארך ושעות החושך מתרבות. ובאשר לחתולי הרחוב - רב ימות השנה הם יכולים להסתדר מצוין בחוץ. אבל הישרדות בחוץ בחורף עלולה להפוך לאתגר מורכב ביותר. למזלנו, ניתן להפוך חלק מחתולים אלו לחתולים ביתיים, אם כי יש להשקיע בזאת מאמץ. יש להתחיל להרגילם לשהות בבית כמה חודשים מראש. יש להתחיל בתהליך כבר בסוף האביב – תחילת הקיץ – אז ניתן להשאיר את הדלתות ו/או החלונות פתוחים. ניתן למשוך אותם פנימה באמצעות חטיפים. כאמור כשהדלתות והחלונות פתוחים, על מנת להשאיר להם "פתח מילוט". ברגע שהחתול התרגל להכנס לתוך הבית, תנו לו לאכול בתוך הבית. סגרו את החלונות והדלתות ברגע שהוא אוכל, אך פתחו אותם מיד אם יופיעו סימני לחץ אצל החתול והוא ירצה לצאת החוצה. המטרה היא להראות לחתול, שכניסה הביתה הינה בטוחה ונעימה. יש חתולים שבשום פנים ואופן לא יסכימו להיכנס הביתה. עדיין אפשר לדאוג שיהיה להם נעים גם בחוץ. יש להכין להם מקומות מסתור. אפשר להכין להם קופסא מוגנת מגשם, מבודדת יחסית מקור, לרפד אותה בשמיכה עבה. יש לוודא כי המשטח יבש. חלק אוהבים להסתתר ולהתחמם בתוך מכסה המנוע של המכונית העומדת או מתחתיה. על מנת לצמצם את הפגיעה האפשרית בהם, עם הנעת המכונית, עוררו אותם, עוד לפני ההנעה. ניתן לעשות ע"י צפירה פעם או פעמיים או דפיקה חזקה על מכסה המנוע. והעצה הכי חשובה – המון חום ואהבה. ד"ר שלומית פרנס – רופאה וטרינרית רח' האגוז 20 כוכב יאיר 09-7498666


  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

מרפאה וטרינרית m84

  • Facebook Social Icon
דוקטור שלומית פרנס וטרינרית