תזונת תוכים כללים מנחים


התוכים בטבע, הינם ברובם צמחוניים. הם אוכלים מגוון פירות, בהתאם לעונה.

לתוכים המוחזקים כחיית מחמד, התזונה המומלצת היא כופתיות, המכילות את כל אבות המזון החיוניים.

ישנם יצרנים, סוגים, צבעים וגדלים שונים של כופתיות. מומלץ לחשוף את התוכי ולהרגילו לכמה סוגים של כופתיות, כדי שניתן יהיה להתמודד עם מצב בו ייווצר מחסור של אחד הסוגים בשוק. כדאי גם לראות מה הוא מעדיף יותר. אומנם המלצת היצרנים היא לתת כופתיות קטנות לתוכים קטנים, אבל לעיתים תוכי גדול אוהב כופתיות קטנות ולהיפך.

לעיתים המלאכה לא כ"כ פשוטה. רב התוכים שאנו מגדלים רגילים ואוהבים סוגים שונים של גרעינים וזרעים. התערבות הללו מאוד טעימות, אך מלאות שומן וחדגוניות, ובמצבי פינוק "קשים", התוכי בוחר ואוכל רק סוג אחד של זרעים.

אז איך משנים הרגלי תזונה ?

ישנן שיטות רבות ושונות ( כמו להבדיל בחינוך ילדים).

אני אמליץ כאן על כמה שיטות "נחמדות":

 1. שימו כמה מהכופתיות על שולחן האוכל שלכם, והראו לתוכי שאתם מתעסקים איתן. כך תלמדו את התוכי כי הכופתיות הן "מזון" מעניין, שכדאי להתנסות בו.

 2. האכילו את התוכי בכופתיות מהיד שלכם.

 3. בצעו מעקב אחר התנהגות התוכי ולראות מהו הזמן בו התוכי אוכל הכי הרבה. לקראת אותה שעה "מועדפת", הוציאו מהכלוב את תערובת הזרעים הקבועה ותנו לו רק את הכופתיות, למשך חצי שעה. כשהתוכי רעב, יאכל בלית ברירה את "מה שיש". תהליך הלמידה עשוי להמשך כמה שבועות ולעיתים אף חודשיים.

 4. ניתן להרטיב את הכופתיות במיץ פירות.

ומה עוד חוץ מכותפיות ?

 • כמקור סידן זמין – ניתן להוסיף שלד את דיונון (סבידה), אותו ניתן לאסוף בחוף הים.

 • חשוב להוסיף לתוכים ירקות המכילים בטא-קרוטאן – כל הירקות הכתומים, אדומים- בטטה, גזר, כל סוגי הפלפלים. יש מבניהם המעדיפים אפילו את הפלפלים החריפים. רצוי להשאיר את גרעיני הפלפלים. יש תוכים האוהבים להתעסק עם הגרעינים.

ניתן להוסיף - אפונה, ברוקולי, עשבי תיבול שונים. רגלת השדה – צמח בר הגדל במקומות מושקים. ניתן למצוא אותו הרבה פעמים גם בגינות הפרטיות.

ניתן לתת גם נבטים, אם כי צריך להנביט ב"דרך הנכונה".

 • ומה באשר לפירות ?

ניתן לתת, אך בכמויות קטנות, בשל הערך הקלורי הגבוה. ניתן לתת להם מנגו, תותים.

 • ניתן לתת להם גם מעט אוכל ביתי – אורז עם או בלי עדשים, פסטה – אם או בלי רוטב. וכך להופכם לשותפים לארוחה, אם רוצים. בדרך זו ניתן לגם להקל על הוספת כופתיות לתפריט.

מה לא לתת –

אבוקדו, כיוון שישנם תוכים הרגישים לפרסין המצוי בו.

שוקולד, קקאו ופולי קפה – המכילים תאוברומין וקפאין.

בתיאבון ובהנאה


 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square

מרפאה וטרינרית m84

 • Facebook Social Icon
דוקטור שלומית פרנס וטרינרית