למה הפה מסריח – בעיות שיניים וחניכיים


יותר מ- 80% מהכלבים ואחוז גבוה מהחתולים סובלים מפגיעה כלשהיא בחלל הפה.

הרבה פעמים ניתן לאבחן קיום בעיה כבר מרחוק - פשוט בשל הריח הרע הנודף מפי הכלב.

ומאיפה הריח ?

החיידקים שמצויים בפלאק מפרישים אנזימים שמפרקים את הקולגן שבחניכיים.אחד מתוצרי הלוואי של התהליך הינו יצירת ammonia hydrogen sulphide = (NH4)HS, מלח שדומה מאוד במבנהו (וגם בריחו) לפצצות הסירחון ואכן הוא האחראי לריח הרע בנודף מהפה בעת דלקת חניכיים.

איך מאבחנים ?

בדיקה שגרתית במרפאה המתבצעת, ע"י הרמת השפה ובחינת מצב השיניים, מאפשרת קבלת מידע ראשוני וחשוב.

מה הן הבעיות ?

פלאק - הבעיה הפריאודנטלית (*) הראשונית המופיעה.

הפלאק מורכב מ: צבר חיידקים, תוצרי חילוף החומרים שלהם, רכיבים המצויים ברוק, שאריות מזון, תאי אפיתל ותאי מערכת החיסון המעורבים בתהליכי דלקת ושמרים.

הפלאק עשוי להופיע כבר בגיל 5 חודשים.

הפלאק חסר צבע.

הגורמים המאיצים יצירת פלאק:

* תזונה – אוכל רך.

* פני שטח לא ישרים של השן.

* גודל הכלב – לכלבים קטנים בגודלם, נטיה גדולה יותר לפתח פלאק ואבן שן.הפלאק מתפתח בתחילה על פני שטח החניכיים. עם התקדמות התהליך, הפלאק מממשיך וגדל גם באזור שמתחת לקו החניכיים –subgingival. במיוחד בחריץ שבין צוואר השן לשורש השן.

אבן שן- tartar - מתפתחת כשהפלאק עובר הסתיידות. עם הפיכת הפלאק לאבן, היא מקבלת גוון צהוב- חום. כמויות גדולות במיוחד של אבן שן מופיעות בדר"כ בשיניים העליונות האחוריות , בצד הקרוב ללחי, בסמיכות לבלוטת הרוק.בהמשך, ללא טיפול, מצב הפה ימשיך ויתדרדר.

דלקות חניכיים – ג'ינג'יביטיס - הגורם העיקרי להתפתחות דלקת חניכיים הינו פלאק.בשלב זה הדלקת הינה בחניכיים בלבד, ללא מעורבות של הליגמנטים (*) המקבעים את השן ללסת. מדובר עדיין בתהליך הפיך. לאחר ניקוי האבן בהרדמה, ניתן לשמור על בריאות החניכיים של הכלב והחתול באמצעות: צחצוח יום יומי בבית, תזונה מתאימה, תוספי מזון מתאימים וחטיפים דנטליים.

פריאודנטיטיס – ללא טיפול בשיני הכלב או החתול, עלולה להתפתח התדרדרות במצב בפה לבעיה פריאודנטלית - סביב השן נוצרים כיסים, מופיעים שינויים במבנה החניכיים, מתפתחת נסיגת חניכיים, הליגמנטים המייצבים את השיניים למקומן מתרופפים והשיניים נחשפות ומתחילות להתנדנד. במצבים קיצוניים נפגעת גם העצם הבונה את החניכיים. ההרס יכול להיות גם לעומק וגם לרוחב. בעקבות הרס הרקמות מתפתחים כיסים פריאודנטלים.כפי שניתן להבין, כאן המצב הוא כבר בלתי הפיך. בשלב זה של המחלה, יש צורך לעיתים קרובות לבצע גם עקירות שיניים.

כמה הערות חשובות לסיכום:

* בבדיקה חיצונית קשה לדעת מהי חומרת המצב, כיוון שאין בהכרח התאמה בין כמות האבן הנראית לעין לבין מידת ההרס.

* הבעיה אינה אסתטית/מקומית בלבד. חיידקים שמקורם בשיניים מוסעים באמצעות מחזור הדם לאזורים שונים בגוף.

אחד האתרים האהודים עליהם במיוחד, הינם מסתמי הלב. עם התיישבותם שם, הם גורמים לדלקת מקומית הפוגעת בתפקוד המסתמים ובתפקוד הלב כולו.

אתרים נוספים בהם מתיישבים חיידקים שמקורם בפה הינם הכליה והכבד.

המצב דומה לנעשה אצלנו:

בבדיקות CT שבוצעו למומיות ממצרים, נמצא כי שיעור גבוה מהמתים היו בגילאים צעירים וסבלו ממורסות וזיהומים בפה (**).

אתם תוהים ואומרים – זה היה לפני אלפי שנה. אז זהו – שגם במאה ה- 21 הדבר קורה.

מצרפת לינק לסיפורו של ח"כ אלי אפללו (***).

בחתולים מרבית הבעיות דומות, אלא ש:הפגיעה הראשונית מתרחשת בצוואר שן. נוצרים חללים הגורמים לחשיפת הדנטין, דבר המעורר כאב בזמן אכילה ושתיה.הפגיעה ברקמות הרכות סביב השן עשויות להיות נרחבות ביותר. הכיבים שמתפתחים עלולים להתפשט עד לחיך וללוע. הסבל בחתולים הרבה יותר בולט. מעבר לדלקת בחניכיים, ניתן להבחין בריור יתר, קשיי אכילה, רזון ואף התייבשות, כל זאת בשל הכאב המתפתח. בשל היריעה הרחבה – נפרט על כך בנפרד.

איך נמענים מבעיות שכאלו ?

הפתרון הטוב ביותר הוא צחצוח השיניים , אופטימאלי אחת ליום.

פתרון לעצלנים – מזון רפואי מיוחד לבעיות שיניים. אוכל זה אומנם יקר יחסית למזון רגיל, אך הוא עוצר את התדרדרות המצב.

אמצעי עזר נוספים – עצמות פרה, ביסקוויטים קשים וכו' – עוזרים חלקית.

במקרים קשים יש לבצע ניקוי שיניים בהרדמה מלאה. ולאחריו – להקפיד על צחצוח השיניים.

(*) ולמי ששואל – רקמת הפריאודנטום הינה הרקמה העוטפת את השן ומחזיקה אותה מחוברת ללסת.מקור השם מיוונית - peri - מסביב, Odont - שן . הווה אומר – מסביב לשן.הרכיבים העיקריים של הרקמה הינם :החניכיים – Gingiva – רקמה רירית העוטפת את החניכיים.הליגמנטים - Periodontal ligament (PDL)צמנטום - Cementum – השכבה העוטפת את הדנטין בשורש השןהעצם המרכיבה את הלסת -Alveolar bone proper

(**) מומיות ושיניים – https://timeout.co.il/%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9B%D7%99-%D7%A2%D7%A8%D7%99%D79D/%D7%A2%D7%9C-%D7%94%D7%97%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%95%D7%A2%D7%9C-%D7%94%D7%9E%D7%95%D7%95%D7%AA

(***) - סיפורו של ח"כ אלי אפללו – https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3036102,00.html .


  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

מרפאה וטרינרית m84

  • Facebook Social Icon
דוקטור שלומית פרנס וטרינרית